top of page

FILOZOFIA IKIGAI

生き甲斐 wym. /ˈiːkɪɡʌɪ/

Japońska filozofia szczęśliwego życia, która określa przyjemność i sens istnienia. Nazwa pochodzi od słów „iki”- „żyć” oraz „gai” – powód i stanowi jeden z sekretów długiego i szczęśliwego życia mieszkańców japońskiej Okinawy.

Doświadczając ikigai możemy skupić się na przyjemności płynącej z działalności, a także nieustannym rozwijaniu swoich umiejętności. Codzienna praca rozumiana w ten sposób nie jest już obowiązkiem, tylko staje się dobrem i wartością, sprawiając, że potrafimy cieszyć się z każdego dnia.

Japończycy znani są z dużej pracowitości oraz dbałości o szczegóły. Filozofia ikigai otwiera inne spojrzenie na ich uzależnienie od pracy. Pasja do pracy pomaga Japończykom odnaleźć szczęście i sens istnienia, w tym, czym się zajmują. Istotny w filozofii jest balans w przeciwnym razie człowiek doświadczyć może karōshi (jap. 過労死), czyli śmierci z przepracowania, która dotyka mieszkańców dużych miast takich jak Tokio czy Jokohama, z powodu przeciążenia pracą i nadmiaru stresu.

Co składa się na ikigai?

 

Ikigai jest wielowymiarowe. Odkrycie go wymaga czasu i cierpliwości, a także głębokiej refleksji nad swoimi potrzebami i pragnieniami. Aby odnaleźć sens swojego istnienia według tej filozofii, należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

 

Czy kochasz robić to, czym się w życiu zajmujesz?

Czy świat tego potrzebuje?

Czy jesteś w tym dobry?

I w końcu – czy inni mogą Ci za to zapłacić?​

 

Gdy te wszystkie obszary zachodzą na siebie w centrum i są ze sobą w harmonii, możemy mówić o swoim ikigai. W naszym życiu zagości równowaga i szczęście.

Koncepcja marki ikigai naturals zainspirowana jest japońską filozofią szczęśliwego życia. Pragniemy wprowadzić harmonię zarówno w nasze życia, jak i naszych odbiorców, opierając się na wartościach ikigai, takich jak docenianie codzienności, uważność, wdzięczność za to co nas spotyka, sprawianie sobie małych przyjemności i wreszcie odnajdywanie sensu istnienia w równowadze z otoczeniem.

bottom of page